Branża tłumaczeniowa jest niezwykle konkurencyjna. Jak w gąszczu ofert znaleźć tę najlepszą? Czym powinno wyróżniać się biuro, aby spełniało nasze oczekiwania? Niezależnie od tego, czy poszukują państwo biura na jednorazowe zlecenie czy też na dłuższą współpracę, związaną np. z obsługą przekładów dla firmy, warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Elementy, które zagwarantują płynną i efektywną pracę tłumacza

1. Kompetencje

Warto sprawdzić czy biuro posiada potwierdzenie kompetencji w zakresie tłumaczeń tekstów specjalistycznych, np. dokumentacji technicznej. Tego rodzaju teksty warto powierzać wyłącznie takim tłumaczom, którzy oprócz znajomości języka obcego dobrze znają branżę i związaną z nią nomenklaturę.

2. Doświadczenie

Oczywiście im więcej wykonanych z sukcesem zleceń na swoim koncie ma biuro, tym lepiej. Nie zawsze musi być to jednak biuro z wieloletnimi tradycjami na rynku. Czasem warto sprawdzić, czy biuro otrzymało ciekawe referencje od firm z branży bądź też czy współpracuje z doświadczonymi specjalistami.

3. Rozbudowana oferta

Warto postawić na współpracę z biurem o kompleksowym podejściu do potrzeb klienta. Długa lista języków, szerokie spektrum usług (np. tłumaczenia przysięgłe, techniczne, ustne, specjalistyczne itp.) oraz współpraca z native speakerami to niektóre z zalet pozwalających sądzić, że mamy do czynienia z profesjonalistami na wysokim poziomie.

Co jest niezbędne dla płynnej i efektywnej pracy tłumacza?

Aby tłumacz pracował płynnie i efektywnie, obok biegłej znajomości języka obcego, powinien posiadać też pewne predyspozycje osobowe. Do cech niezbędnych w tym zawodzie zaliczamy m.in. dobrą organizację czasu pracy, odpowiedzialność, dokładność, systematyczność i rzetelność. Te cechy charakteru pozwolą tłumaczowi lepiej odnaleźć się w tak elastycznym trybie pracy, jakim jest praca nad przekładem tekstu.

Zatrudnienie w agencji lub biurze tłumaczeń, gdzie trzeba dostosować się do odgórnie wyznaczonych wytycznych i procedur, może przekładać się na efektywność pracy specjalisty. Klienci zlecający przekład w biurze, mają gwarancję wykonania zlecenia w określonym czasie.

Powrót
home info mapa