Wielu tłumaczy korzysta z technicznych narzędzi CAT, czyli computer-assisted translation (z ang. tłumaczenie wspomagane komputerowo). Są to narzędzia zaprojektowane i stworzone w celu usprawniania pracy tłumacza. Narzędzia CAT nie są automatycznymi translatorami i nie zastąpią wiedzy tłumacza, mogą jednak znacząco pomóc mu w realizacji zadań, na przykład poprzez skrócenie czasu pewnych procesów.

Szeroka gama funkcji

Pod pojęciem narzędzi CAT rozumiemy różnego rodzaju programy komputerowe, umożliwiające korzystanie z różnych funkcji, takich jak na przykład sprawdzanie pisowni i gramatyki, tworzenie glosariuszy, tworzenie baz terminologicznych, a nawet zarządzanie projektami, co ułatwia pracę nad kilkoma zleceniami jednocześnie.

Dla kogo?

Korzystanie z narzędzi CAT wśród tłumaczy to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od tego, jakimi tłumaczeniami na co dzień zajmuje się dany tłumacz, jaka jest to branża oraz czego potrzebuje specjalista w celu usprawnienia swojej pracy. Obecnie korzystanie z narzędzi CAT w branży tłumaczeniowej jest pewnym standardem, choćby z uwagi na fakt, że programy te usprawniają i zwiększają efektywność procesu tłumaczenia.

Wśród doświadczonych tłumaczy o wysokich kwalifikacjach, zajmujących się na co dzień wieloma skomplikowanymi projektami, korzystanie ze wsparcia CAT jest bezcenne.

Narzędzia CAT – korzyści:

  • - pozwalają na tworzenie własnych baz terminologicznych,
  • - usprawniają i przyspieszają pracę,
  • - ułatwiają organizację pracy nad kilkoma projektami tłumaczeniowymi jednocześnie,
  • - szczególnie dobrze sprawdzają się w branżach technicznych, gdzie często mamy do czynienia z powtórzeniamisłów, fraz, zdań,
  • - pozwalają na zachowanie spójności pod kątem doboru wyrażeń dla danego tłumaczenia,
  • - narzędzia CAT segmentują tekst, dzięki czemu tłumacz widzi tekst oryginalny i przetłumaczony w dwóch sąsiadujących okienkach i może ten proces na bieżąco kontrolować,
  • - zastosowanie narzędzi CAT podnosi jakość pracy całego biura tłumaczeń, nie tylko poszczególnych tłumaczy.

Powrót
home info mapa